Kraličák 16.1.2011 a Vysoká hole o týden později.

Zimy bývají nějaké krátké. Teda ne podle kalendáře, ale podle sněhu. Tento rok bylo sice na běžky , ale ani na Slovensku , ani v Rakousích nenapadlo tolik sněhu, aby šlo jít na pásy. Co napadlo zmizelo za dva tři dny. Paradoxně se nakonec ukázalo, že v rádiusu jednodenního výletu je sjízdné a zajimavé pouze něco v Jeseníkách . Volba padla na Kralický Sněžník

( 1423 m.n.m). Teda nejsou to Jeseníky, ale je to hned vedle. A když je pasé rakouský Schneeberg , proč to nezkusit jiný Schneeberg , což je jeden ze starých názvů tohoto kopce.

Takže Pepa, Roman a já, přibíráme v Hradišti Karla Nožičku s Petrou. V 10.00 jsme ve Stříbrnicích. Po sjezdovce , kolem chaty Na Návrší míříme nahoru.  Na lyžích jde jít přímo od auta. Před jednou hodinou jsme nahoře.

Je inverze, výhled perfektní, jde vidět Sněžka(další Schneeberg), Luční hora , Deštná v Orličkách atd. Žlab pod pramenem Moravy je suchý , bez sněhu.

Nějak jsme opoměli vypít první letošní vrchlolovou štamprli, ale napravujeme to u Slůněte. Abychom nejeli po značce, což je trasa pro běžkaře, sjíždíme na severovýchod , doleva do Polska.  Aspoň něco dobrého z toho Šengénu. Sníh je  nosný , ale o cca 100 m níž je už promočený a propadá se to. Vracíme se tedy na značku a sjíždíme zpět do mraků. Lesem to nejde, není sníh a co je, je prohnilé, jedeme po značce..  Zastavujeme se ještě na chatě Na Návrší, kde je dobrá obsluha, ale mizerná polívka a po sjezdovce dojíždíme k autu. Na tu bídu se sněhem je to celkem dobré.

O týden později jsme s Romanem a Jolčou pod Velkým Kotlem. Všichni tomu říkají pod Pradědem , ale Praděd je cca 4 km víc na sever. Vrchol nad Kotlem se jmenuje Vysoká Hole.

Vycházíme z  Karlova,  Roman nadává, že nemá brýle proti slunku. Když jsme pod Kotlem lehce se zatahuje a když vycházíme  z lesa už fučí a viditelnost se zmenšuje na 10 – 20m. Vyšli jsme kamsi na hřeben vpravo od Kotle a zabalili to. I když byla lavinová jednička, vítr to rychle změnil a občas jsme uřízli desku. Myslím, že v Kotli musela být lavinová II-III. Ale většina sjezdu byla v pěkném prašanu.

Pavel

Ps. Zbytek fotek bude během týdne na oddílovém rajčeti

Jolča a Roman někde u Kotle.JPG
Jolča a Roman někde u Kotle.JPG
 
Jolča va prašánku.JPG
Jolča va prašánku.JPG
 
Jolča.JPG
Jolča.JPG
 
Karel, Petra a Pepa.JPG
Karel, Petra a Pepa.JPG
 
na spodku Kotle.JPG
na spodku Kotle.JPG
 
Petra a v pozadí hřeben Jeseníků.JPG
Petra a v pozadí hřeben Jeseníků.JPG
 
Roman a Karel.JPG
Roman a Karel.JPG
 
U Slůněte- býv.Lichtensteinova chata.JPG
U Slůněte- býv.Lichtensteinova chata.JPG