Španělsko

8-15.3.2010

 

Nabídku cesty do Španělska jsem dostal před Vánoci na tréninku. Po půlhodině přemýšlení bylo rozhodnuto. Víc než příznivá cena letenek (2000 Kč),  příslib teplého počasí na konci zimy a k tomu lození na vápně

mě utvrdily v tom, že tam prostě musím jet.

V pondělí 8. března po dvanácté hodině jsme vyrazili směr Bratislava, odkud nám to letělo do Alicante, přístavního města nejjižnější části autonomního společenství Valencie. Po příletu jsme ještě na letišti zapůjčili od AVISu náš dopravní prostředek v podobě Fiatu Qubo. Na tachometr po našém vrácení přibylo něco přes 600 km, za cenu 160 éček posloužil víc než dobře. Zbývalo už jen najít nějaké ubytování. Plán byl jasný, dojet do vesničky Sella a tam něco sehnat. Ve dvě hodiny ráno bylo samozřejmě vše zavřené. První noc jsme to zapichli u silnice kousek za vesnicí. A pod pomerančovníky přečkali do rána. Po napůl probdělé noci, byly jen 4°C nad nulou, jsme se vydali do nedalekého Benidormu.

Před rokem 1960 byl Benidorm malá vesnice, dnes je to jedno z nejvýznamnějších rekreačních středisek ve Španělsku, které má stálou populaci kolem 65 tisíc obyvatel. Tam se nám po hodinovém hledáni povedlo najit turistické informace, s jejich pomocí jsme objevili apartmá za neskutečných 40 éček na den. Poslední, co nám zbývalo sehnat, byl průvodce po zdejších skalkách. Pro něj jsme zajeli do města Calpe a v místním sportu s pochybnou otvírací dobou jsme zakoupili průvodce od nakladatelství Rockfax na oblast Costa Blanca. Je velmi kvalitně zpracovaný a přehledný, linie cest byly zakresleny na fotkách, k tomu jejich hodnocení a informace k místu a sektoru, hlavně o počasí.

Nadcházející dva dny měly stejný charakter. Budíček v devět, seběhnout z privátu o 2 patra níž, kde se nacházel obchod s potravinami, ponakupovat snídani a něco na zub pod skálu a cesta do lezecké oblasti Sella, což nám vzalo cca 30 min. Lození do šesté až sedmé hodiny, návrat zpět na privát, nákup večeře a místních lahváčů (Mahou-San Miguel) v sympatickém litrovém balení ve skle, nakonec noční návštěva pláže.

Čtvrtý den pobytu od rána mírně pršelo, a tak jsme dali odpočinout našim prstům a vyrazili jsme na návštěvu Valencie.

Protože následující den bylo počasí přívětivější, jeli jsme do oblasti nad městem Calpe - Toix Oeste, kde ale hodně foukalo (průvodce na to upozorňoval). Následoval znovu přesun do oblasti Sella.

Šestý, předposlední, den už nám vyšlo počasí, takže se dalo v Calpe lozit i v tričku. Tam se povedlo Jarovi přelézt cesty v klasifikaci 6b+.

Poslední den byl ve znamení cesty domů.    

 

Toho všeho se účastnily: Gejza, Jara, Pavel Kotlařík, Aleš a já (Petr)

 

Přehled našich výkonů:

Sella - cca. 20 přelezených cest:

Calpe – Toix Oeste – 8 přelezených cest, co byly v původci, + 3další nové ještě do něj nezanesené:

 

Několik rad na závěr: Průvodce sehnat předem po internetu, ušetřili bychom jeden den na lození místo jeho                       shánění. Lano nejlépe 60 m, protože hodně cest mělo délku 30 až 32m. Gps navigace v mobilu ušetřila spoustu trápení s orientací po místních komunikacích.

 

Foto

Ø     http://horhod.rajce.idnes.cz/Spanelsko_8-15.3.2010_Jara%2C_Petr/

Ø     http://horhod.rajce.idnes.cz/Spanelsko_8-15.3.2010_Ales/