Par del Chiromante

letVánoční Sperlonga-Itálie

             (22.12.2008-02.01.2009)

Na začátku zimy bylo na zimní lezení bylo ještě spousta času. A lezení na teplém sluníčku nám začalo scházet, tak jsme se rozhodli, že si to slunění ještě prodloužíme. No, ale jak to bývá zvykem nejradši by jel každý v jiném termínu(leden možná únor a nebo příští rok-snad,?)a každý někam jinam-mám taky pocit že i do Španělska a Řecka a co já vím, ale stejně všechny cesty vedou do Říma a 150 kiláku pod něj k městu  Sperlonga ,,která byla podle legendy krásná nymfa, patronka vápence. Zamiloval se do ní Zeus, proměnil se v hořící meteorit a spadl přímo mezi její stehna, když spala na pláži. Jejich spojení zatřáslo zemí, která se propadla a vyzdvihla vápencové skály, dnešní cíl lezců."

Tak co teď?A kdy?Noo jedině vánoce - ušetříte za dárky a utratíte za cestu. Když to zkrátím a projedu přes síto, tak jsme zůstali jen tři. David,,Gejza“Konečný ,Petr ,,Vašek“ Mlýnek, Jara ,,Sklenář“ Bednařík. I když v menším počtu, ale zato zcela zdařilém..Díky majstrovi  Vaškovi byl termín jasný. No den ,,D“ pondělí  ráno:začíná naše cesta vlakem z Hodonína  do Bratislavy ,,NA RUM v bufetu“ pak přesun na letiště odlet 12:40 přílet 14:20 Řím .Všechno jsme stihli bez komplikací, které nás pak neminuli v Římě. Vaškova angličtina je zdatná, pobíhá od jednoho autobusu ke druhému a my sním.Naháníme ten správný bus,ale marně.Do Sperlongy nejezdí žádný. Tak se volí varianta vlak, což se vyplatí. Nějak hodně pozdě odpoledne, přijíždíme z letiště do hl.n. Roma Termini,  což stojí asi 10e a dalších 7e z Terminy do Fondi směr Neapol a zbytek cesty busem do Sperlongy. Jelikož bylo pozdě večer tak odkázaní stojíme na křižovatce ve Sperlonze a marně čekáme na další autobus. Nic skoro kolem nejezdí, jenom pár aut a policajt, který jezdí pořad do kola (nějak se mu nelíbíme). Proto po chvilce zjistíme, že už nic stejně nepojede a na těch 5 km  zvolili možnost taxi, které jsme sehnali tak trochu stěží a to navíc ještě privátní, za 15 éček. Spokojení se vezeme do nějaké ,,climbing ristorante da Guido“kterou chvíli hledáme i s taxikářem.spStejně je všechno zavříté.Tak pozdě nás nejspíš nečekali.Chvíli se  tak motáme a jediné co tak pozdě tady s námi pobíhá jsou psi.A je to jasné, ubytovaní budem dnes asik venku na pláži.Tak berem par krabic,které leží vedle popelnice místo karimatky a odebíráme se na ranopláž.Panáčka slivovice ,která nám poslouží jako spacák na dobrou noc.A usínáme s představou,,Ráno bude líp“.

Brzy ráno a asi to nevím přesně, jen že tak dlouhé ráno jsem ještě nikdy nemněl, přes noc tam mají zimu takže do rána je člověk mokrý a zmrzlí,strašné.Pak se začalo rozednívat ,,oskar“ začal vylézat  a mi jsme chytali každý jeho paprsek, který alespoň trochu hřál. Vychutnávali jsme krásnou modrou barvu moře.Jenže to nejhezčí  byl ten krásný pohled na táhnoucí se panoramatický pás vápencovitého skalního útvaru, který měl nespočet cest rozdělených do sektorů. No stou představou co jsme šli spát se nám to do detailu vyplnilo.S přibývající dopolední hodinou to vše kolem začalo ožívat, přibýval i hluk. Dnes byl ten správný den se ubytovat,což se nám povedlo docela rychle.A to v ,,climbing ristorante“ kde místní ,,šéf“ umí i anglicky ,který nám domluvil ubytování. Po 5 min přijíždí ,,paní domácí „ na kole  v růžovém pižámku. Umí jen italsky neb rusky, ale rozumíme si, i když to tak nevypadá. A to ani neví kde je bývalé Československo. Nakonec přicházíme k apartmánu cena 15 eur,což se snažíme ještě nějak smluvit a nic ,takže berem i tak. Ubytování je rychlé, těšíme se na lezení a na kvalitu místního materiálu. 

Takže matroš-vápenec (trochu víc ostřejší! než v krase a pozor neklouže!!)všeho druhu lezení od ploten až po převisy obtížnost 5a až 8c. Nástupy? časově nenáročné. Všechno je na dlani a čas proto necháme plavat. No těch sektorů bylo docela hodně a všechny jsou hezké, žádný nás nezklamal. Nejzajímavější bylo Paretone del chiromante a pro drtiče skal nejspíš ,,Monte Moneta.moneta A ta slavná ,,Jeskiň?“se mě zdála být nějak prťavá, ale zato lezecky napráskaná. Obtížnost cest co jsme lezli 5c až 6b.Všechny cesty jsme se snažily přelezt ve stylu ,,OS“což se nám většinou dařilo.Spíše se jednalomistni lezec o plotnový a kolmý charakter skály .mazacky pruves

Přehled sektorů a cest co jsme se přelézli:

Spiaggia dell´arenauta: Due di spade- 5c.La maya desnuda-5b. Topless palermitano-5c.Lo spirito di Sperlonga-6a. Reina roja-6a.
El Pueblo: Atlantide-5b.Naked-5b.Jack Goccetta-6a+.Il mostro-6b.Donna morfina-6b.
Paretone del chiromante ( A ): Graham il pirata-5c.Speccio delle mie rane-5b.Fuori dalla calca-5c.Rosa fumetto-5c.Sorchilegio6a+.
Paretone del chiromante ( N ) :Be bob-5a.Harlem nite-5c.Blow job-6a.
Paretone del chiromante ( D ) :Crudelia-6a.Serena alienazione-6b.Picchiami sulle bolle-5b.Cleptomania-5c.Flippin-6a+.
Paretone del chiromante ( G ):Buoi per Piero-5c.
Paretone del chiromante ( F ):Messico e nuvole-5b.Via di destra-6a+.L´angelo biondo-6a+.In velluto per Lucia-5b.
Monte Moneta (E ):Danzando sotto la luce-6a.Senza nome-5b.Marie per sempre-5b.
Monte Moneta ( C ):Attrazione fatale-6b.Il piccolo alesio-6a.Togna che vergogna-6b.

Tyto ale i spousta jiných cest v celé oblasti byly parádně odjištěné. Počasí většinou parádní, tričkové až beztričkové. Takže se lezlo  co nám prsty stačily.

A kdyby né počasí tak nevím ,ještě že jeden den trochu zapršelo.Díky tomu jsme si udělaly malý výlet  do přístavní Gaety  (čti Gajeta) ,gaeta cca 4 km,  s tím, že tam nakoupíme levněji jídlo v nějakém super-hypermarketu.Ale bohužel všechny byly zavříté, neděla. Nejhůř asi dopadla ta představa jak si každý něco levného nakoupí  a hlavně aby toho bylo moc(chleba, maso a pivo). Protože poslední dny jsme nakupovali docela za draho a to u ,,Dědka“ v jediném krámku ve vesnici.Levné byly akorát místní čerstvé  pomeranče, tak jsme koupili celou bednu. A večeře? každý večer  jsme se na ně těšili.I když vaří a servírují -al dente- Jara s Vaškem tak mě přesto k tomu nechtějí pustit.Asik se bojí abych je nepřekvapil.První dojem z večeře je trochu neklidný.Barva je nějaká divná a chuť se vším všudy  a konzistence je nestálá..vyziva sportovniho lezce Naštěstí hlad to jestě jednou povaří a je z toho  třeba ,,guláš“. Doporučuju třeba sardinky na cibulce zamíchané do fazolí. materialA nakonec dne ,,aperitiv“ takže všechny večery byly pozitivně laděny pětilítrákem vína a nějakou tou štamprličkou.volna diskuse Většinou jsme probírali jednotlivé kroky v cestách nebo nepřítomné členy a členky oddílu. Po ránu to bylo horší, ale přesto jsem to zvládali a něco přelezli.Všechny dny strávené ve Sperlonze byly krásné. Nikdo tady nikam nespěchá. Taky to tak někdy vypadá. Čím dál od Říma  a  blíž na jih k Sicílii, tím víc platí „Problém, který se nevyřeší sám do 14 dnů, nemá smysl řešit.“roma picnic

Jen ten poslední den ,,N“ byl už takový,takový jiný. Z důvodu nedůvěry k italskému jízdnímu řádu jsme museli vyjet o den dříve.Zpáteční cestu jsme zvolili přes Gaetu do Formia, odtud vlakem do Terminy cca 8eur z důvodu lepšího spoje.Ten zbývající den jsme proflákali v Římě jak nějací turisti. Prohlídka Vatikánu, jako správní katolíci, přepychová basilika Sv. Petra, ( z toho zlata by se najedlo půl Afriky) kde papeženci  uhranuli Jarovi  kartu ve foťáku, asi za rouhání. Obhlídka monstrózního Kolosea, nějakých zřícenin  a pak už jsme se vrhli do víru silvestrovského veselí, pozdě v noci jsme se zmoženi přesunuli na nádraží, kde jsme přečkali do rána na vlak na letiště. Odtud odlet směr Bratislava. A hurá domů.

Statistika nuda je: na 30 vylezených cest jsme spotřebovali 30l vino roso, 5l destilátu, 100l piva, 20kg fazolí, 15kg špaget, 10kg pomeranče, 5kg tuňák kousky, 5kg cibule, 1kg pršutu.

Infospaní: do privátu spacáky s sebou, v noci bývá kosa, moc se netopí, ve stanu se dá přespat na pláži Spiaggia del Aeronauta“, od moře fouká, v autě nic nenechávat, krade se! Dalo by se  přespat i pod skalama, třeba u El Puebla, pokud neděláte moc velký bordel.

Tak třeba někdy,někde jinde 

David ,,Gejza.“ Konečný

 

galerie fotografií