Velká Fatra – Ploská  1532 m.n.m  a  M. Zvolen  1372 m.n.m.   19.-20.1.2013

 

Sníh začal letos padat dost pozdě. Ale tak to bývá poslední roky už skoro pravidelně. Při nedostatku sněhu je lepší jezdit na skialpy na Fatru, než do Tater. Na Fatře stačí 30 – 40 cm sněhu. V Tatrách to chce asi trochu víc  sněhu. Osvědčené terény jsou kolem Lipt. Revůc, s též osvědčeným penzionem Horec. Na tento penzion ve Vyšnej  Revůci jsme dorazili už v pátek večer. Radši přijet v pátek a dobře se vyspat, než jet v sobotu brzo ráno.

Takže v sobotu po deváté, Iva, Jolča, Ruda a já, vyrážíme na pásech z Vyšnej Revůce  směrem na Ploskou a Borišov. Sněhu  je dost a stopa je prošláplá, ideální stav. No, moc vyspaní nejsme, protože v noci se na pokoji zasekl zámek a nějak se to řešilo, což ke klidné noci neprospělo. Po dvanácté jsme na Ploské. Jolča po cestě oráží namrzlý sníh na tyčovém značení, abychom v mlze lépe trefili dolů a přitom si elegantně láme hůlku. Spravujem to „americkou„ lepící páskou z údržbářské sady. Na Ploské se rozhodujeme, že sjedeme směrem na chatu pod Borišovom. Což provádíme, ale na chatu nejdeme, ztratili bychom dost času a vracíme se zpět na Ploskou. Při stoupání blbě držely pásy na promrzlých lyžích a opět přišla ke slovu ta údržbářská páska. Příště to chce pásy hodit při sjezdu za bundu. Návrat na Ploskou se nám vyplatí, neboť mraky se trhají, nad inverzí se objevuje slunce a objevují se okolní kopce a na severu oba  Kriváně Malé Fatry.

Sjezd z Ploské je už zase v mracích, zato od sedla Ploské v prašanu. Škoda popisovat, to chce zažít. Iva bez váhání přejede "svou" louku. Druhá noc na Horci probíhá již v pořádku.

V neděli, po letech, využíváme spuštěné Pomy na Vyšný Bán. Odtud vyrazíme přes Malý Zvolen na Zvolen. A poté z Malého Zvolenu sjedeme na východ a po svážnici se vrátíme do Revůc. Ovšem je tak silná mlha a špatná viditelnost, že jakékoli odklonění od tyčového značení by si koledovalo o ztrátu orientace. Pobíhat někde s busolou a mapou v mlze je sice zábavné, ale pro tento den jsme tuto činnost olitovali. Vracíme  se z M. Zvolenu v našich stopách zpět. Sjezd je opět v prašanu. Poté trochu tréninku s pípákama a sjedeme po sjezdovce do Revůc. Ještě oškrábat auto od náledí a jedem tam, odkud jsme přijeli.

Foto na     http://pcupr.rajce.idnes.cz/Lipt._Revuce_19.-21.1.2013/

 Tak kdo se  příště přidá?

Pavel 

PS. On to vlastně nebyl ani skialpinismus, spíš takový skitouring. Jistý PW by asi řekl, že by to sjel s prstem v nose. Možná jo, možná to příště zkusí. Co?