Chřibský hnědák 2013

Letošní Chřibský hnědák začínal v kempu nedaleko Velehradu. Určitě se to tam nějak jmenovalo, ale mohlo by se to jmenovat U Protivného pána s trojků v krvi a drštkaté paní. Letos jsme odstartovali hladce (taky díky Kotlaříkům, kteří půjčili (a)sociálovi Markovi kolo, dík) jako předposlední z 10 dvojic, za nama jel ještě Jelen, který závod organizoval, šinuli jsme si to po cyklostezce na Bunč. Odtud jsme sjeli na Komínky. Tady jsme lupli První (4+) a Plotničku (5-). Byl tu trochu nával, bo je to malý šutřík a většina lidí jela stejným směrem.

Potom následoval nejdelší přejezd závodu přes Brdo, Vlčák a Staré Hutě na Kozla. Největší tvrďáci oblézají Kozla v podstatě celého. My jsme se pustili do U buku (5-), Brenďáku (5+) a Piety (4). Tady už nás závod pohltil a už jsme nesundávali sedáky. Jeli jsme podle Čakova hesla: „Čím víc cinkáš, tím víc jsi horolezec.“ Vydupali jsme kopec a přejeli na Osvětimanky. Tady se zase naštosovalo dost lidí. Na Tanku jsme vylezli Mecháč (4+), Severní stěnu (5) a Psí vzdech (5), šlo to rychle, byl tu už nachystaný slaňák z karabin. Hecli jsme se ještě do Jižní stěny (7), Myší krok už byl obsazený, tož jsme vyrazili na Zbojníka.

Po táhlém kopečku jsme dorazili na oblíbené cvičiště hodonínských horolezců. Kdo by to byl býval řekl, že se tu dá dělat něco jiného, než táhat Chochyna na zádech. Lezitelné byly Vzporná (6), Kroky Františka Janečka (6), Střet zájmů (4+), Nikola Šuhaj (4+), Jara ještě lupl Levobočka (6). Tady jsem udělal společenské faux pas, když jsem sjel ze slaňáku Dáši Maňáskové, sory Dášo. Víc toho vylézt nešlo, tož jsme pokračovali na Barboru. Jeli jsme to nějak divně přes Buchlovice. Vydupali jsme na ten šutřík pod plotnou, olašovali jsme ho celý. Kamikadze (4), Jižní stěna (3+), Středová (4), Pilířek (5+) a Žoržova (5). Přesun doleva na Hlavní kámen - Jižní cesta (5-), Východní stěnka (4), Ajajaj (5), Ládinka (5) tady jsme provázali hodiny a cvakli borek z Vojenské, aby se na nás pravidla nezlobily. Jara přelezl ještě Kruhovou (6-), já jsem se nedostal přes převis, nebyly už síly.

Už se dost připozdívalo, tak jsme mazali na Břestek. Tady už jsme stihli jenom Na památku zesnulých (5+). Přes Velehrad jsme se vrátili do kempu.

Suma sumárum asi 50 km, 25 cest Jara, 23 cest Marek, celkem bodů 231,8. Co to znamená? Zlepšení o 10 cest, tzn. 130 bodů. Skončili jsme na 7. místě z osmi. Za nama byl Jelen s parťákem, ale ti nejeli naplno, protože Jelen závod organizoval, takže jsme byli prakticky poslední v mužské kategorii. Na 6. místo nám chyběly asi 2 body na 5. něco kolem 20, takže máme snad konečně šanci dostat se výš, inu, musíme trénovat.

Večer jsme dali ukrutně mastný guláš, jak má byt a začala „festa“, jak říká Jara. Lezlo se dál aj u piva. Bavili jsme se o tom, co kdo vylezl a kde a tak. Byl to fajn večer. Vykropili jsme se tak zlehka. Druhý den jsme zajeli na Osvětimanky, vylezli si Jižní stěnu a Východní nebezpečí a rozloučili se s Chřibama. Fajn tečka byl řízek na srubu u sjezdovky a pak tradá dom. Tož tak.
zapsal Mara, učitel
fotky: