Vzpomínka na Toma Rašku
Občas chci něco napsat a nevím, jak začít. A jak to napsat. Některé věci se prostě píší blbě, ale jeden si myslí, že je potřeba to napsat.
Takže 21. 3.2012 měl pohřeb, ve věku 56 let, jeden ze zakládajících členů HO TJT Hodonín,
 Zdeněk Raška, zvaný Tom.
S Tomem jsem se znal ještě ze skauta z roku 1968 a poté z pionýrského vodáckého oddílu Strážci lesů. Z této „várky“ byla velká část zakládajících členů HO.
Tom jezdil s trampama na vandry, lezl, jezdil na vodu. Mimo blízkého okolí a Tater, dost cestoval. Byl na Kavkaze, ve Fanských horách , na Altaji na vodě. Sjel Yukon , potuloval se po Americe a třeba i po Mongolsku. Měl obrovskou šířku záběru.
Byl poměrně všestranný.  Znal jsem jej jako otevřeného, skromného a férového chlapa, který byl ochoten vždy každému pomoci. Nevím, ale zdá se mně, že dnes takové typy čím dál víc chybí.
Někdy počátkem devadesátých let chytl na Kavkaze nějaký divný typ žloutenky, který jej dostal, přes dlouhodobé léčení,  do invalidního důchodu. Když se z toho vymotal, spadl při lezení na Pálavě a dost špatně si rozmlátil kotník. To jej v podstatě vyřadilo z lezeckého života. Tom ovšem dál jezdil na vandry a na vodu. V posledních desíti letech jsme se ovšem potkávali spíše pracovně, při výškových pracích.
Tom zahynul při pádu v práci 14.3.2012.
Pavel

Fotka z vrcholu La Malinche 4,461 m.n.m. v Mexiku. Je to 6. nejvyšší
hora Mexika na území dvou států Tlaxcala a Puebla. Září 1995.          Tom při práci na laně, vlevo.