Hora Ötscher
Kdysi jsme jeli na Dachstein, po dálnici od Vídně na Salcburk. Vysoké hory jsme  čekali až za Lincem. Byla dobrá viditelnost, takže na úrovni Kremsu jsem někde na jih od dálnice zaregistroval nějaký vysoký kopec. Bylo mě jasné, že dvoutisícový Schneeberg, ani Hochswab to není. Jakmile jsme zastavili, tak jsem si v mapě zjistil, že to může být jedině Ötscher, který má výšku 1893 m.n.m. Není to bůhvíco výška, ale díky relativnímu převýšení se Ötscher od severu jevil jako monumentální hora. Hory mám rád, takže jsem si jej dlouho vedl jako potencionální cíl. Když jsem byl na různých vrcholech od Wiener Hausberge až po Hochswab ve Štýrsku, vždycky jsem jej nějak vizuálně hledal.
Člověka pak napadne, co je to vlastně hora. Vysoký kopec, kopec,  který má dějiny? Ötscher vysoký není, co je to jeho necelých 1900 m ? Ale vyčnívá cca 1000 m nad okolí a to z něj dělá horu. Má i nějakou historii. První písemná zmínka o něm je z 9.století. Název je možná slovanského původu. Roku 1574 na něj vystoupil, a výstup popsal, dvorní botanik Carolus Clusius. Jistě si kdekdo  pamatuje hořké čokolády, na jejichž obalu byl krásný modrý hořec clusiův. Možná byl popsán právě zde. Nedaleko je Mariazell, jedno z nejznámějších poutních míst v Rakousku.  
 Prostě každý kraj, hora, skála, řeka má svoji minulost a kdo ji nezná, či nehledá, o hodně se ochuzuje. Dlouho jsem se na Ötscher nemohl dostat. Až letos jsem si jej vybral jako přímý cíl. Na Dachstein jsme neměli tolik dní volna a bližší horské skupiny nás již tolik nelákaly. Prostě jsme se s Liborem dohodli, že půjdeme na Ötscher.
 Nejjednodušší přístup je ze severu, z Lackenhofu, ovšem nástup z jihu přes kaňon Ötschergraben, je daleko zajímavější. Taky proto si jej vybíráme.  Auto parkujeme u přehrady Stausee, která je součástí systému elektráren na řece Erlauf a jejich přítocích.
Parkoviště je nedaleko hájenky Hagen a je zde zákaz táboření a kempování. Z parkoviště sestupujeme do Ötschergrabenu u horské restaurace Ötscherhias. Krajina je taková, že bych zde čekal klidně Vinnetua s Oldou Shatterhandem. Kaňon s řekou romantikou přímo klokotá. Za vodopádem Mirarafal, odbočujeme směrem na hřeben Rauher Kamm. Stoupání pod tento hřeben vede lesem a je celkem fádní.
Kousek před hřebenem na nás dýchne chlad z jeskyně  Ötscherhöhle. Na hřebeni je to již veselejší, je poměrně exponovaný a jsou zde místa za I. až II UIAA. Horní část hřebene je dokonce vynýtovaná. V létě je to zbytečné, ale kdyby tady byl sníh, díky za každý nýt. Hřeben se, podle škrábanců od maček, chodí dost často i v zimě. Po cca 6,5 hodinách jsme na vrcholu Ötscheru.  Vrcholová kniha není na hlavním vrcholu, ale na předvrcholu, u výlezu z hřebene  Rauher Kamm. Na vrcholu, jak je zde zvykem, je kříž a hejno žadonících krkavců.
 Na výhled je  dost mlhavo, trochu jde vidět Schneeberg, Raxalpe, Hochswab.
 Sestupujeme směrem na chatu Ötscherschützhaus, kde máme domluvený nocleh. Při sestupu se vyjasňuje a jde vidět i Dachstein a Totes Gebirge. Nocleh na chatě nás vyjde s Alpenvereinem 21 e se snídaní. Sprcha v ceně.  Ráno odcházíme za deště, který během dopoledne utichá. Přes sedlo Riffel satel  sestupujeme na jih do horní části Ötschergrabenu, kterým procházíme dolů, až k Ötscherhiasu. Mimo nám již ze včerejška známý vodopád Mirafal, míjíme i vodopád Sleicherfall. Celá tato oblast, včetně přilehlých soutěsek Hintere a Vördere Törmauer, je v zimě ledolezeckým rájem. Ještě se trochu procházíme v dolní části kaňonu, poté se vracíme autu a s krátkou zastávkou v Mariazellu se vracíme domů .
Pavel
Foto na http://pcupr.rajce.idnes.cz/Otscher_9.-10.8.2012/
thn00001.jpg thn00002.jpg thn00003.jpg thn00004.jpg thn00005.jpg
thn00006.jpg thn00007.jpg thn00008.jpg thn00009.jpg thn00010.jpg