Skitouring  Žiarska dolina  v  Západných Tatrách

 

Této akce se v březnu zúčastnilo 6 členů  našeho oddílu.  K ubytování jsme využili pohostinnosti chatára Mira Matějky na Žiarské chatě. V sobotu jsme dorazili na chatu za špatné viditelnosti. Na chatě nás již očekával Jožo, s tím , že sjel již ze Smutného sedla. Po krátkém odpočinku jsme vyrazili  v mlze na Žiarské sedlo(1917 m.n.m.). Díky znalosti terénu jsme i za mizerné viditelnosti sedla dosáhli. Pro pokročilý čas, spojený s mizernou viditelností  jsme nepokračovali dále na Plačlivo. Sjezd ze sedla byl ve znamení hledání cesty v mlze, kdy nejlepším orientačním bodem byly naše výstupové stopy.Při zhoršené viditelnosti byl sjezd celkem zábavný. K chatě jsme přijížděli již za šera.

V neděli se vyčasilo. Náš první cíl bylo Smutné sedlo(1962 m.n.m.). Sjezd v prašanu byl zaslouženou odměnou a někteří si ho vychutnali vícekrát. Po sjezdu pod  Tri kopy jsme traverzovali pod Lůčne sedlo , přes něj jsme vystoupili na Hrubou kopu (2166m.n.m.). Z kopy jsme sjížděli již mracích za zhoršené viditelnosti.  Horní část sjezdu byl opět zpestřen hledáním sjízdné trasy v mracích, které se naštěstí pod sedlem rozplynuly. Další sjezd byl již v ideálních podmínkách , což  Jolču,  Jirku, Romana a Joža nalákalo ještě jednou na Žiarské sedlo.  Já , lenoch, jsem jel dolů. Pro zhoršené počasí a silný vítr se ovšem stejně vrátili na chatu , kde jsme je s Pepou, který sjel již ze Smutného sedla,již netrpělivě čekali. Poté následoval sjezd k autu a odjezd .Další foto z této akce jsou na stránkách v galerii

 

29.3.2006                                                                                                         sepsal a fotil  Pavel Č.

 

Cesta na  Smutné sedlo, zleva Hrubá kopa,  Tri kopy, napravo Smutné sedlo

 

Dole ve  ještě ve stínu Žiarská chata, v pozadí Nízké Tatry s Ďumbierem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jolča s Jirkou ve Smutném sedle. V pozadí Plačlivo a Ostrý Roháč

 

 

Jolča jede  ze Smutného sedla, sklon svahu je  cca 35º