Skialpová sezóna 2005 -2006

Právě jsem se vrátil z Paklenice a dospěl k názoru,, že je čas splnit slib, který jsem dal Kubovi. Holt sliby se mají plnit a já jsem mu slíbil, že udělám přehled skialpové sezony.

Hned ze začátku bych chtěl napsat, že to co my děláme je spíše skitouring než skialpinismus.

Zima začala několika freeridovými sjezdy z Javořiny. Kdo to tam zná, ví o co jde. Mimo mne tam byla Julie, Jolča, Kolda, Mikča, Roman  a Jirka Klapal. Nějaké fotky jsou na webu.

Hned první týden v lednu jsme s Jolčou  a Jožem na M. Fatře sjeli z Bublenu přes Koniarky do Belské doliny. Bolo to naozaj zaujímavé, článek je opět na netu. Malá Fatra se opakovala ještě jednou, jen místo Joža jel Kolda. Sjeli jsme z Kriváně přes Kraviarské do Vrátne.

 

Někdy v lednu sjel Jara Ingr Slavkovský štít (Vysoké Tatry), Královským žlabem. Bližší informace neznám.

Po několika letech jsme byli tento rok opět na Žiarské chatě(viz foto na webu) v sestavě Jolča, Jožo, Jirka Klapal, Pepa, Roman a Já. První den jsme silném větru , za špatné viditelnosti, sjeli ze Žiarského sedla. Něděle ovšem vyšla parádně. Prašan ve Smutném sedle a na Hrubé kopě byl parádní .

Oddílové soustředění proběhlo na Brnčálce.  Kolda s Pepou sjeli z Východné Kozí štrbiny, kam před tím v rámci výcviku vystoupali s nováčky.Co já vím, ať to někdo opraví, jinak skialpy nic moc. Ale Mikča určitě nezapomene na sjezd z Červené dolinky.

Další oddílovou akcí byl sjezd Schneebergu-Vídeňské výletní hory. Za ideálního počasí jsme sjeli, samozřejmě po předchozím výstupu, západním žlabem v sestavě Aleš Král, Roman,  Kolda a já. Pár víkendů předtím v rámci průzkumu bojem vystoupali s lyžema na zádech Roman, Kolda, Jirka a Jara na Klosterwappen a sjeli „variantou“ v nádherném prašanu zpátky výchzího místa.

O týden později jsme se pokoušeli sjet z Vysoké ve Vysokých Tatrách. Po předchozím sněžení byl žlab ovšem lavinozní, takže jsme sjeli pouze z hangu nad Dračím sedlem. I tak někteří řezali laviny. Den před tím jsme za špatného počasí sjeli Volí chrbát od Hincovy veže. Sestava- Já , Jožo, Aleš, Roman, Jirka Klapal

Poté následovalo několik sólo akcí.

Jara Ingr sjel Grossglockner , někde zpod Kleine Glockneru. Podrobnosti, které znám jsou kusé a rozporuplné. Pokud je někdo ví( třeba Jara) ať to upřesní.

Já jsem sjel několik žlabů a sedel v Nízkých a Vysokých Tatrách. Z čehož asi nejzajímavější byl sjezd Mlynického Soliska přes Solisk. sedlo do Mlynické doliny.

Poslední oddílová akce měl být sjezd severu Prašivé v N.Tatrách. Jelikož bylo 21.5. bylo tam již málo sněhu. Naštěstí nás Jožo přesvědčil a vydali jsme se ze severu , přes Dehtáre, pod Chabenec. Sestava Jolča,  Jožo, Aleš Král, Pepa  a já. Levý žlab byl ozajstný zážitok, Pepa a Aleš jej jeli dvakrát.Jožo samozřejmě musel mít něco zvláštního takže stěnu sjel středem.

To je asi vše. Jen náš kamarád Jožo sjel ještě v koncem května z Brestové( Záp. Tatry) na sever(více v korespondenci na webu)

Z výše zmíněných sjezdů byl samozřejmě nejlepší Jožo. Ale jelikož není náš člen, takže asi nejlepší sjezd byla  asi Východná Kozí štrbina(cca 40 o) – Pepa a Kolda, čemuž konkuruje můj sjezd z Mlynického Soliska(cca 40 o)  a  samozřejmě Chabenec. Určitě kvalitní sjezdy provedl Jara Ingr, ale jak píši výše není o tom mnoho informací.

Slyšel jsem ,že už někteří chystají lyže. Tak, tak, tak to má být. 

                Srpen(typický zimní měsíc) 2006                                                              sepsal  Pavel

(foto shora : Dračie sedlo  ,  Jožo pod JV pilířem Vysoké , Mlynické Solisko  - vše z Vysokých Tater)

zpět na zápis z výroční členské schůze