Javořina na běžkách

(toto není o lezení, a proto, holky a kluci, co chtějí jen a jen  lézt a lézt ,ať dál nečtou) 

Tož jsme vyrazili na běžkách na Javořinu. Celkem běžná akce. Kolda, Jirka Kozlík, Wašek Peťa Mlýnek a já. Na Holubyho chatě je nový majitel a samozřejmě nová obsluha. Něco je možná lepší než dřív (třeba WC), ale…..

Mimo Krbu je otevřený i bufet na chatě. Tedy jdeme do bufetu. Slečna obsluhující nám sděluje, že mají kapustnicu, držkovou, párky a klobásu. Vše můžete mít, ale bez chleba. “Kdosi " pro něj již prý vyrazil.

Posíláme Jirku zjistit situaci v Krbu. Na dotaz co mají k jídlu dostane odpověď „nieje chlieb“. Nu což, zůstáváme v bufetu. Dávám si kapustnicu, Kolda , že by radši gulášovku, ale co nadělá, dá si držkovou a Vašek taky. Obsluha nám tolerantně povoluje jíst k polívce vlastní chleba. Kapustnica je celkem dobrá. Kolda se nějak ošívá a prohlašuje, že to není držková  , ale gulášová. Obsluhující děvče ,že asi veru hej. Ona nevie. kuchár navaril a doniesol. Gulášovka je dobrá, nikomu to nevadí.

Říkám , že bych si dal halušky. Donedávna běžné menu na této chatě. Odpověď obsluhy má tvrdou logiku. „máme hostí, nevaríme“. Jasně , můžeme být vděčni za ty polévky.  Ceny jsou tu vyšší než na Rysech, polévka 55 Sk.

Dojíme ,dopijeme, a že zaplatíme.. Polievka, chlieb atd., že chlieb nebyl obsluhu nezajímá. Nebudu se hádat pro pár drobných. Jirka si účet přepočítá ,a  ejhle děvče nás  natáhlo o deset korun slovenských. Vraj, že špatná kalkulačka.

 Jsme najezeni a dobrého rozmaru, nijak se nerozčilujeme, bereme to s nadhledem.

Z dalších zajímavostí je nutno se zmínit o Waškových běžkách. Jednalo se o exportní dřevěné lyže sovětské výroby zn. Visu Extra, kdysi v minulosti jsme je vozili ze SSSR za naše soustruhy.

Běžky byly perfektně připraveny, dokonce měly i vázání, sice poněkud z osy, takže paty byly zpoloviny mimo lyži.  Mazat se nemusely , do kopce nasákly vodou a perfektně držely a pomalejší sjezd Waškovi vyhovoval. Aspoň si posílil ruce.

Jinak den byl pěkný, sněhu bylo dost a celkem vzato všichni jsme byli spokojeni.

Jen kdyby příště na Javořině nebyl chleba tak ten co pro něj vyrazil, ještě zřejmě nedorazil. A jestli chcete k polévce chleba, vemte si vlastní  a pak ho nezapomeňte zaplatit. A kdyby jste chtěli gulášovku, dejte si držkovku, vyjde to nastejno. A kdyby jste chtěli halušky, dejte si je jinde. Jo a kdyby jste měli doma plonk funkční kalkulačku, vemte ji obsluze. 

napsal - Pavel (drobounce doplnil a konečný design upravil - Kolda)              6.2.2007