K.dolina - Malá Fatra
 
<--Velký Rozsutec
 
Přes víkend jsme se chystali do Tater. Ale nějak se to začalo ve čtvrtek hroutit. Celkem špatná předpověď, Popradské plné Maďarů, navíc z Popradského neodpovídají na maily a dovolat se tam , přes tu jejich automatickou ústřednu je zázrak.
Nakonec jsme se ve čtvrtek po tréninku dohodli , že pojedeme na M. Fatru, v K. dolině by měl být nějaký led. Na jeden den , v neděli už měla být vichřice.
Když jsme s Jožem v pátek telefonicky probírali možnosti , sám jsem si myslel, a Jožo to potvrzoval, že ten led tam díky oteplení nebude. Ale trochu jsem spekuloval, že je to severní dolina, a je to ve výšce cca 1000m , takže by tam něco mohlo být.
Taky jsem to chtěl znovu najít, byl jsem tam před 25 lety, a nějak jsem tam minule nemohl najít cestu. Všechny, tedy Roberta, Waškapeťu a Jaru Ingra jsem upozornil, že to možná bude procházka po lese, a taky , že není vyloučeno sledování divé zvěře.
Před sedmou jsem vyrážel z Hodonína a ze Š. jsme vycházeli v cca 10.30. Dole bylo minimum sněhu , ale po cestě přibýval již na Kopiskách bylo asi 10 cm.Dopředu ovšem napíšu , že na skialpy to nebylo , ani náhodou. Když jsme potom šli dole byl vidět Stoh, pěkně vyfoukaný.
Nebudu zdržovat popisem cesty, šli jsme přesně tak jak jsme měli jít. Předpokládal jsem , že cesta bude aspoň , trochu prošlapaná. Byla , ale jinak než jsem si myslel. Asi v půlce doliny , vedly v našem směru stopy, ovšem medvědí. Jak povzbuzující,nejsme tu sami.
Led jsme asi po jeden a půl hodině nakonec našli. Byl jsem překvapený jak dlouhý Ledopád měl sklon cca 65 stupňů s nejstrmějším úsekem cca 80o, délka cca 45 metrů. Nahoře , bohužel, končil v rozmočených travách. Štandovat se dalo od stromu. Led trochu, mistama duněl , ale šlo to. Přesto se nemůžu zbavit pocitu, že před těmi 25 lety jsem byl jinde, ale možná se to tu tak změnilo.
Jara to vytáhl. Každý jsme si to pro krátkost času vylezli jen jednou. Možná jsme se tam mohli zdržet déle, ale po tmě ,jsme to tam chtěli nechat medvědovi. Co kdyby si taky chtěl zalézt.
Co se týče počasí , dopoledne bylo zatažené. Přes den trochu foukalo , ale my byli v závětří.
Když jsme sešli dole , asi v 16.00 tak se to roztrhalo a byl vidět i Rozsutěc.
Když jsem přijel domů, měl jsem mail od Joža. V Tatrách , měli odpoledne inverzi. Byli na pásech v závěru Mlynice( Bystré sedlo, Capia veža). Dle jeho fotek to na lezení moc nebylo.Skála nahoře byla celá olepená. Ovšem v pondělí mě přišel mail od Boboša , že v sobotu vylezli z Ivou novou variantu na Predné Solisko. Ovšem to jsou to vysoce zkušení tatranci, takže jim to šlo. A k tomu zhoršení počasí došlo ,až v neděli.
 

Ahoj Pavel                                    So 26/1/2008