Hvar na přelomu roku       

 

I. Úvodem

Náš cíl se jmenuje Cliffbase u vesničky Sveta Nědělja na ostrově Hvar v Chorvatsku. Oblast nazval a vybudoval Slovák Miroslav Štec (www.cliffbase.com). Cesta autem Hodonín – Split a dále trajektem Stary Grad – Sveta Nědělja je jasná. Trajekt však jede dvě a půl hodiny a z toho vyplývá, že je drahá. Levnější varianta je dojet autem až do Drveníku a odtud trajektem do Sečuraje a dále zase autem do Svete Nědělje. Celkově ujedete asi o 300 km více tam a zpět, ale i tak je to pořád o dost levnější. Informace o provozu trajektů na www.jadrolinija.hr. Ubytování není problém domluvit přímo s Mirou, buď v aprtánech (11€ noc/osoba) nebo přímo u něj.

 

II. Stať

Pohrávám si s myšlenkou, co udělat s volnem, které nám nadělili na Vánoční svátky. Představuji si tiché zasněžené hory a já tam někde uprostřed. „Jó, to by byla krása“ lžu sám sobě, a dobře vím, že bych mrznul na štandu a říkal si: „Co já tady ku..a dělám.“ To mě na skalkách ještě nenapadlo. Křížovku vyluští až Jara Ingr, který nabídne chorvatský Hvar. Možnost volby je úžasná věc, nabídku do Chorvatska bez váhání přijímám. Domluvím si ještě místo pro parťáka, nakonec je to David. Konečná sestava je perfektní: já, David, Jara Ingr a Franta Vrána se svojí dodávkou ve které má, kromě špendlíku a lokomotivy, zřejmě všechno.

27. 12. přijíždíme do Svaté Nědělje. Miro nás už čekal. V rychlosti nás ubytuje a jdeme na to. Na počasí máme zase štěstí, lezeme v tričkách a na sluníčku je dobrých 25 – 30 stupňů a tak tomu bude celý týden. Cesty mají velice pěkný charakter, kolmý nebo převislý, v ideální vertikální linii. Krásné neolezené vápno. Po pár dnech lezení potřebujeme pauzičku. Kapitán Franta vytahuje loďky: Pálavu osedlám s Jarou, Rio si nechá Franta s Davidem. Příjemná změna. Plujem okružní jízdu kolem části pobřeží. Zastavíme na pláži a naškubeme koš mandarinek a citrónů; jsme Češi a proto je potřeba tady zanechat dobrý dojem, což se nám daří. Další den zase všichni lezeme. Nazítří kapitán Franta tentokrát vytahuje ze své dodávky kola, mě to láká a tak jedu na projížďku po ostrově. Kluci jdou opět lézt. Jedem do Starého Gradu na pivo. Cesta vede 1,5 km dlouhým, sekaným jednosměrným tunelem. Značku Zákaz vjezdu kolům ze zásady ignoruju. To jsme si skousli… Člověk se pořád učí. Silvestr u nás proběhl pouze v kalendáři, zato na Nový rok lezem a večer uteče v bujaré zábavě. Zítra jedem domů.

 

III. Resumé

Jara Ingr vylezl cestu Iglozubec škaredy 6B-OS. David a já jsme se motali kolem 6A-OS. V naší kategorii doporučujeme tyto krásné cesty: Brit sonca 5C, Rafacka 6A, Grč 6A, Evenjelium 5C, Andante 5C, Luk 5C. Cesty jsou dlouhé až 40m, pro nás mají vytrvalostní charakter. Je na co se dívat.

závěr roku 2007

Další foto můžete vidět TADY