HOHEWAND

Vypravili jsme se na výlet na skály HOHEWANDU 1, jak asi většina ví, pěkná vápencová oblast kousek za Vídní, cca 200 m vysoká stěna, pár kilometrů dlouhá se zalesněnou vrcholovou plošinou.

A to ve složení Kolda jako  vedoucí výpravy a "donedávnanováčci" Jara Bednařík, David Konečný a já. Cesta plynovým vozidlem probíhala v poklidu, až za Vídeň, kde se začala tvořit nekonečná kolona, takže jsme odbočili kamsi "směrem na Hohewand", který už byl ostatně vidět spolu s hřebenem 2tisícového Schneebergu. Po vyhlídkové okružní jízdě místními dědinkami a lázeňským městečkem jsme nakonec dokroužili  před Hohewand, kde zbývalo jen zaplatit mýtné, rozumných 1,5e na osobu, a zaparkovat pod skálou.

Odtud asi 15min "nástup" pod cestu po hřebeni DUET STIEG 2  za IV. Zatímco Kolda s Davidem už lezou, my si dáváme tradiční rituál:  Jara rozplétá zamotané lano, já pokuřuju...Cesta začíná pěkným koutem 3 na hřeben, kde se cesta spojuje s variantou z druhé strany a tady začíná tlačenice o každý metr,  na dvou délkách bylo snad 5 dvojek. Čekání na štandech  jsme si zpříjemňovali výhledem 4 do krajiny a užaslými pohledy na lidi ve spacáku s křídlem, kroužící na dosah ruky kolem nás. Asi paraglidisti.5 "To je paráda, to bych chtěl někdy zkusit".. "To já ne, ještě bych spadl" poznamenal spolulezec, visící na špagátě 150m nad zemí...Nakonec se všechny dvojky po pár hodinách lezení dostali ve zdraví na vrchol  k zasloužené svačině a kochání se, azurové nebe, ideálních 25°c. A ještě vrcholové foto 6.

Odtud jsme se asi 50m slaněním dostali na římsu,  odkud Jara s Davidem šli do už na pohled tučné cesty 7 za V a zbytek šel do exponované IV. K sestupu na parkoviště jsme použili  turistickou cestu lesem, kterou zpestřuje sestup dírou v zemi po kolmém žebříku. Název Damenschluchte 8 není třeba překládat...

Po cestě dolů jsme s hrůzou zahlédli  jednoho ze spacákových  lidí jak skáče z vyhlídkové plošiny 9 s křídlem zbaleným v batohu! Naštěstí tak po 50m volného pádu  s prásknutím otevřel padák.Zbylých 150m na louku (mezi nechápavě bučící krávy) doplachtil s výkřiky radosti, předávkován adrenalinem. Asi frajer! Anebo si zapomněl rozbalit padák...

Stanový tábor jsme rozbili kousek od parkoviště u lesní cesty a při vaření a popíjení domácích produktů jsme probírali zážitky, až jsme zmoženi únavou zalezli do spacáků.

Nad ránem pršelo, takže budíček se trochu opozdil, což některým i vyhovovalo...Naštěstí to byla jen přeháňka a tak jsme se brzo ocitli pod nástupem nějaké cesty. První dvě délky byly v neodjištěné, zvětralé skále, tak za III, s možností těžších variant 10 a další "délka" už probíhala v turistickém terénu, kde stromy sloužili jako štandy až se ke konci změnila na procházku hustým smrkovým lesem. Pohled na 4 "horolezce" ověšené železem jak se jistí lanem mezi stromy musel být bezpochyby  snový až komický...asi horohoubaři... Ale celkově další zkušenost. Naštěstí jsme potkali  místní alpinisty, kteří nacvičovali sestup nám již známou  šluchtou. Po konverzaci v anglorakouštině jsme se dozvěděli, že "naše" cesta vede o hřeben dál vpravo...

Zžebříkovali jsme dolů a vylezli si nějakou pikantní  dvoudélkovou cestu za V , která vedla na věž s křížem 11. Poslední slanění a sestup dolů k autu.

Pak už jen pohodová cesta domů. Unavení lezením, podřimujeme a sníme o dalším...

 

Petr "Wašek" Mlýnek

2.-3.10.2006