Galerie Ganku - Centrální pilíř + nová (?) varianta nástupu, 7  OS

------------------------------------------------------------------

Vážení přátelé,

nějak jsme se s Dalinem lehce sekli v centrálním pilíři Galerii Ganku a vzniklo z toho docela zajímavé lezení. Ano, je to zázrak netrefit se do pilíře centrálního pilíře, navzdory tomu, že cesta „centrální pilíř“ má pilíř i v názvu.

„Ten pilíř je moc pilířovitéj!“ zvolali jsme na nástupu po vzoru nedávno zesnulého jemnostpána Trautnberka a šinuli si to přímo do „nevím kam“. Po 60 m nálezu čtyřkami Dalin zaštandoval a přišla řada na mě. Skoba se smyčkou – patrně zatlučena za účelem úprku ze stěny, mě utvrdila ve falešném přesvědčení, že tudy cesta vede, abych se za nedlouho ujistit, že tudy cesta nevede. „Sme v …!“ kleju na Dalina zrovna v momentě, kdy poklidnou atmosféru údolí naruší rachot valících se kamenů. Jedna z nastupujících dvojic totiž uvolnila pod stěnou volně ložený balvan a ten ti to s patřičným elánem a optimismem rozhodl napálit zrovna do našich rovněž volně ložených batohů. „Dě-kúú-jéé-méé“ volal ironicky Dalin na „viníky“ do údolí. Pokusil jsme se potlačit nepříjemně vlezlou otázku – „Copak asi zbylo z našich věcí?“, poněvadž má situace ve stěně začínala být dosti na pováženou a vyžadovala si mé plné nasazení. Bouldroval jsem mezi dvěma spárkami v totální nerozhodnosti, kterou z nich zvolit. Levá nebo pravá? Levá je správně! Ne. To je blbost. Pravá je lepší. Tam pude něco založit. Šlo, ale pak už nešlo. Co to slanit? Ne! Nenechám tu ve stěně svého kamaráda frenda! Takže znova. Levá je správně. A byla! Dolezl jsem na poličku se dvěma provázanýma skobama. Že by to byl úprkový slaňovací štand? Slaňoval tudy někdo z kroutícího se Orlowského nad námi? Nebo jsme s Dalinem nalezli do nějaké tajné nezakreslené cesty? Ví to jen Bůh? A vy? Vy to víte? Znalec galerky ať promluví a rozřeší ten rébus. Nicméně jsem se s chutí do rezavých skob zapnul a dobral Dalina již lehce otráveného dlouhým postáváním ve štandu pode mnou. Bylo nám už jasné, že pilíř napravo od nás je opravdu pilíř a plotna pod námi je plotna, tedy téměř opak pilíře. A chceme-li lézt pilíř, musíme opravdu lézt pilíř. Z plotny asi těžko naroste. Pilíř – to jsou dvě do sebe se domykající se plotny pod určitým úhlem směr ven (dovnitř – to je kout). Po tomto přehodnocení naších pojmů jsme do centrálního pilíře skutečně nalezli a radovali se z jeho úžasných tvarů, jenž nabízeli ještě úžasnější lezení.

Naše hledání správného směru nechť poslouží jako inspirace pro ty, kterým dvě klíčové délky nahoře centrálního pilíře nestačí a chtějí si užít i trochu lezení po vlastním.

Na závěr si neodpustím položit vám všem osobní otázku: „Čo jsi urobil pre slovenský hip-hop?“

 

Pár fotek z cesty  a okolí :

F1, F2, F3, F4, F5,

F6, F7, F8, F9, F10 

schema cesty

Kuba Novák  &    Dalimil Janků

                                                                        10. 9. 2005