ÚDOLÍ DOUBRAVY

 

19. – 21. května 2006 jsme po dlouhých debat ohledně počasí vyrazili na víkend k Radkovi na chatu, nedaleko údolí Doubravy. „Oddílové akce“ se zúčastnili – Miki, Mira, Radek a náš kamarád Peťura z Brna.

Území leží severovýchodně od Chotěboře, okres Havlíčkův Brod, k.ú.: Bílek, Malochyně, Horní Sokolovec, Chotěboř.

Tvoří ji kaňon řeky Doubravy a část údolí Kamenného potoka s mnoha geomorfologickými útvary a přírodě blízkými lesními společenstvy. Geologické podloží tvoří ruly Hornosázavské pahorkatiny, které jsou na mnoha místech narušeny puklinami. Samo údolí má epigenetický vznik a na mnoha místech podle puklin mění prudce směr. Mezi význačné geomorfologické útvary patří skalní stěna Sokolohradu, suťová pole pod Čertovým stolkem, kamenité řečiště v úzké soutěsce Koryto, ale i Vodopád, Skalní jehla    a Poustevníkova jeskyně.

          Naším cílem se stala Hradní stěna, 40 m vysoká, kde naše nadšení po přelezení dvou cest, Žabí cesta IV- a Stará cesta III+ , malinko opadlo. Ve všech cestách jste neustále buď v mírném záklonu a nebo ještě horší v převisu. Hodně zabrat dala Radkovi Houpačka IV-, ale nevzdal se a po prvním úniku se do ní pustil znovu a nádherně ji přelezl, zatímco já dolezla s vytřeštěnýma očima! Potom následovala gulášová polévka, táborák - špekáčky, sýr, zeleninový salát a nějaké to pivko (i nealko).

V neděli jsme zamířili na Velký Hrádek, 25 m vysoká, jaké překvapení – zase do záklonu! Na zkoušku jsme dali Cestu šumící vody III+ , ale jelikož jsme si chtěli zkusit        i něco těžšího a morál nás opustil, uchýlili jsme se s Radkem k „rybě“ a Mira nám do toho kecal a fotil. Vyzkoušeli jsme Ukradená IV, Pomněnková V A0 (6+), Veselá cesta V-. Možná to někdo odsoudí, ale my jsme si perfektně zalozili a zablbli!!!

 

Byl to hezky strávený víkend a snad to v co nejkratší době zopakujeme (přinejhorším

příští rok určitě!).

 

 

Miki